KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Pastell 9344382
*
nr 934 4382
Kurt Carendi
(1905-1971), Sverige
Pastell, Kurt Carendi (1905-1971), Barn, 49 x 31
Kurt Carendi, född 1905 i Vara, död 1971, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 20:23:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/1 21:22:18
1
200 kr
8/1 21:24:43
2
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
All världens barn (Lisa Larson)
All världens barn är en serie om 8 målade och delvis glaserade barnfigurer i brun stengodslera formgivna av Lisa Larson för Gustavsberg 1974 med en uppföljning 1975.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller barn färgkrita kurt carendi pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2063 Färgkrita
Ester Henning (1887-1985), Sverige. Monogramsigner..//
Aktuellt bud: 1.400 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:06
-
3201 Pastell
Axel Lindgren, flicka med smycken. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:24
*
Kurt Carendi
Kurt Carendi, född 1905 i Vara, död 1971, svensk målare.
Läs mer om e-auktion
nr 934 4382
Kurt Carendi
(1905-1971), Sverige
Pastell, Kurt Carendi (1905-1971), Barn, 49 x 31
Kurt Carendi, född 1905 i Vara, död 1971, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/1 21:22:18 | 1 | 200 kr |
8/1 21:24:43 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
All världens barn (Lisa Larson)
All världens barn är en serie om 8 målade och delvis glaserade barnfigurer i brun stengodslera formgivna av Lisa Larson för Gustavsberg 1974 med en uppföljning 1975.
All världens barn är en serie om 8 målade och delvis glaserade barnfigurer i brun stengodslera formgivna av Lisa Larson för Gustavsberg 1974 med en uppföljning 1975.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller barn färgkrita kurt carendi pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2063 Färgkrita
Ester Henning (1887-1985), Sverige. Monogramsigner..//
Aktuellt bud: 1.400 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:06 -
3201 Pastell
Axel Lindgren, flicka med smycken. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:24